Nazwisko Terry Gilliam nie wszystkim jest może znajome ale jeśli przypomnimy, że był członkiem legendarnej grupy komików Monty Python – skojarzenie będzie łatwiejsze. Ale nie o samą grupę Monty Python w tym tekście chodzi ale o twórczość Terry Gilliama jako karykaturzysty i animatora.
Terry Gilliam (urodzony w 1940 roku w USA) rozpoczynał swoją twórczą karierę jako rysownik karykaturzysta, publikujący najpierw karykatury w szkolnej gazetce a potem w magazynie HELP. Jako młody rysownik inspirował się pracami publikowanymi w słynnym amerykańskim „MAD Magazine” Harveya Kurtzmana. Pracując dla magazynu HELP poznał Johna Cleese, jednego z późniejszych członków grupy Monty Python. Po upadku magazynu HELP Gilliam wyjechał z USA do Europy, ostatecznie osiadając w Anglii. Tam rozpoczął współpracę z grupą Monty Python, najpierw jako przede wszystkim twórca karykaturalnych, żartobliwych animacji a potem jako pełnoprawny członek grupy – aktor i reżyser.
Jako rysownik, pracujący na zamówienie, Terry Gilliam dał się poznać jako wytrawny karykaturzysta, o dużym poczuciu humoru, tworzący ekspresyjne rysunki i karykatury a także opowiastki rysunkowe. Tak na marginesie – Terry Gilliam nie jest jedynym artystą, który ewoluował jako rysownik karykaturzysta w kierunku filmów animowanych o charakterze humorystycznym – taką drogą podążył także min. Bill Plympton, o którym już pisałem.
Pełnię jego poczucia humoru znajdujemy przede wszystkim w animacjach tworzonych dla grupy Monty Python, której był członkiem. Gilliam tworzył karykatury, malując najpierw postacie aerografem a potem wycinał elementy narysowanych postaci, aby je ożywić w sekwencjach animowanych. Gilliam pracował techniką animacji wycinankowej, która pozwalała w krótkim czasie, dosyć szybko, stworzyć animowaną scenę filmową. Wykorzystywał narysowane przez siebie w karykaturze postacie, używał także zdjęć z ówczesnej prasy i książek (których nie niszczył bo wykonywano powiększone zdjęcia wybranych ilustracji) – łącząc w całość karykatury i elementy gotowe, z różnych epok – tworzył zaskakujące surrealistyczne, zabawne, dziwne i zwariowane animacje, które były przerywnikami w skeczach grupy Monty Python, emitowanymi w BBC. Pełno w nich karykatur postaci, okrągłych, z wielkimi nosami i przypisanymi określonymi cechami, sylwetek łączących także postacie ludzkie i zwierzęce oraz maszyny. Gilliam wykorzystywał absurdalny humor, czasem, rubaszny, niekiedy czarny, prowokując i zaskakując pomysłowością filmowych gagów animowanych, o nieobliczalnym rozwoju akcji.
Jako karykaturzysta tworzył także zabawne rysunki i karykatury członków grupy Monty Python. Rysując pomysły do następnych, fabularnych filmów również szkicował karykaturalne postaci głównych bohaterów a na zakończenie niejednego dnia zdjęciowego tworzył okazjonalne rysunki i karykatury dla pracującej ekipy.
W tym roku ukazała się autobiografia Terry Gilliama pt. „Gilliamesque – Przedśmiertna biografia”, wydana przez wydawnictwo PLANETA (Słupsk 2018). Książka jest barwną, pełną humoru opowieścią samego Terry Gilliama o swoim twórczym życiu: rysownika, karykaturzysty, aktora, scenarzysty i reżysera, człowieka wielu talentów. W książce oprócz zdjęć mamy liczne rysunki, szkice, storyboardy i oczywiście znakomite karykatury, których autorem jest Terry Gilliam.