Czym rysuję czarno-białe lub maluję kolorowe karykatury – nieraz otrzymuję takie pytania. Jakimi ołówkami lub farbami, a może pisakami. Ogólnie rzecz ujmując każda technika jest dobra, którą się swobodnie posługujemy.
Karykatury na imprezach, na żywo, z modela rysuję bardzo szybko – 3 minuty rysuję jedną karykaturę. Używam wtedy najczęściej miękkich grafitów, o twardości 6B lub 8B. Taki miękki grafit pozwala narysować kreskę delikatną, szarą a jeśli mocniej naciśniemy, uzyskamy kolor ciemnego grafitu. Czyli mam duży zakres uzyskania kreski i plamy – od jasnej do bardzo ciemnej. To ważne kiedy raz rysujemy w karykaturze np. osobę z jasnymi włosami a następny model jest powiedzmy brunetem. Jednym grafitem możemy uzyskać niezbędne efekty plastyczne, rysując karykaturę.
Jeśli chodzi o karykatury studyjne czarno-białe albo karykatury kolorowe, to najczęściej są wykonywane z nadesłanych zdjęć z prostego powodu czasu rysowania i malowania. Takiej karykatury nie da się narysować w 3 minuty jak na imprezie.
Karykatury studyjne czarno-białe można rysować również miękkimi ołówkami i grafitami, które można używać bardzo różnie. Ja rysuję często ołówkami o twardości 2B (dosyć twardy) lub 4B a dla podkreślenia najciemniejszego elementu twarzy używam ołówków i grafitów o twardości 8B, czyli bardzo miękkich. Czasem rysuję karykaturę czarno-białą używając ołówków, grafitów i czarnych flamastrów.
Karykatury kolorowe maluję akwarelami czyli farbami wodnymi, na papierze o gramaturze 250g lub 300 g (dosyć sztywny papier, który nie deformuje się od wody). Akwarelę cechuje lekkość, to farba którą rozcieńczamy wodą, wymaga dużej umiejętności bo nie da się akwareli poprawić. Spod zamalowanego fragmentu widać strukturę papieru. Akwarela ze swoje natury jest transparentna czyli przezroczysta i szybko wysycha.
Karykatury malowane farbami akrylowymi wykonuje się dłużej niż w akwareli. Akryle można rozrabiać wodą ale są to farby gęste, można kłaść warstwę na warstwie, malować prawie suchym pędzlem uzyskując ciekawe efekty malarskie. Malując karykaturę akrylami można dokonywać poprawek ponieważ są to farby kryjące. Używa się białej farby, czego nie stosujemy w akwareli (tu zostawiamy białe miejsce na kartonie).
Czasami rysuję i maluję karykatury kolorowe suchym pastelem. Pastel suchy jest miękki, nie wnika w podłoże, na którym rysuję karykaturę. Pastelem rysujemy, czyli używamy kreski i malujemy (uzyskujemy plamę koloru) jednocześnie. Pastel pozostaje zawsze na powierzchni dlatego karykaturę wykonaną w tej technice należy utrwalić fiksatywą, aby zapobiec starciu koloru z kartonu. Pastelem najczęściej rysujemy na podłożu, który nie jest biały.